Wara li saru n-nominazzjonijiet mill-assoċċjazzjonijiet u federazzjonijiet sportivi Maltin, issa saru magħrufa s-semi-finalisti tal-IsportMalta Awards – Għazliet Sportivi Nazzjonali 2017. Il-fażi tal-voti mill-ġurnalisti bdiet it-Tnejn li għadda u tagħlaq nhar it-Tlieta 23 ta’ Jannar 2018, biex imbagħad il-verdett finali jingħata waqt l-edizzjoni ta’ din is-sena tal-IsportMalta Awards – Għażliet Sportivi Nazzjonali.

 

Fil-kategorja Sportiv tas-Sena, is-semi-finalisti huma John Agius (Darts), Noel Baldacchino (Tiġrijiet taż-Żwiemel), Graham Borg (Triathlon), Gianluca Chetcuti (Sparar), Aaron Ciantar (Powerboats), Anton Cuschieri (Pool), Gary Giordmaina (Lotta), Duncan Micallef (Drag Racing), Andre Schembri (Football) u Mark Spiteri (Ten Pin Bowling)

 

L-Isportiva tas-Sena trid tintgħażel minn fost Sue Abela (Ten Pin Bowling), Marie Claire Aqulina (Ċikliżmu), Eleanor Bezzina (Sparar), Rachel Cuschieri (Football), Elaine Genovese (Tennis), Christina Grima (Basketball), Monika Lazarova (Ġinnastika), Hannah Pace (Triathlon), Charlotte Wingfield (Atletika) u Yasmin Zammit Stevens (Weightlifting).

 

Is-semi-finalisti fil-kategorija Uffiċjal tas-Sena huma  Joe Bajada (Ċikliżmu), Francesca Borg (Ġinnastika), Terry Camilleri (Snooker), Jesmond Caruana (Weightlifting),  Cyprian Dalli (Triathlon), William England (Motorsport), Saviour Portelli (Sparar), Paul Sultana (Basketball), Bernard Vassallo (Basketball) u Andre Zammit (Darts).

 

L-aħħar għaxra fil-kategorija Kowċ tas-Sena huma Angela Adamoli (Basketball), Jimmy Bugeja (Sparar), Carmel Cilia (Pool), Stephen Cutajar (8 Ball), Jesmond Giordmaina (Lotta), Artem Goncharenko (Għawm), Johanna Grech (Table Tennis), Noel Mercieca (Kick Boxing), Damian Neill (Rugby) u Rick Vogelesang (Ten Pin Bowling).

 

Iż-żagħżugħ tas-sena għall-kisbiet sportivi matul l-2017 irid jintgħażel minn Jurgen Balzan (Table Football), Samuel Borg (Canoe), Sam Cassar (Badminton), Jacob Elaida (Atletika), Omar Elaida (Atletika), Miguel Galea (Tennis), Jacob Sciberras (Waterpolo), Kijan Sultana (Squash), Thomas G Woods Jr (Triathlon) u Edward Xuereb (Ten Pin Bowling).

 

Is-semi-finalisti fil-kategorija Żagħżugħa tas-Sena huma Ella Borg (Ġinnastika), Francesca Curmi (Tennis), Anthea Cutajar (Table Tennis), Michaela Ellul (Badminton), Francesca Falzon Young (Għawm), Shelby Mangion Vassallo (Weitghtlifting), Kendra Navarro (Waterpolo), Helene Pellicano (Tennis), Carla Scicluna (Atletika) u Sara Xuereb (Ten Pin Bowling)

 

It-timijiet semifinalisti għall-unur ta’ Team tas-Sena huma  Team Nazzjonali ‘A’ Nisa 4 X 100m (Atletika),  Team Nazzjonali Nisa ‘A’ (Basketball), IFBB Malta : Decelis – Coppola (Bodybuilding), Giordmaina Racing Team (Muturi – Drag Racing), 8 ball Team Nazzjonali U / 23 (Pool), Team Nazzjonali U / 19 (Table Football), Team Nazzjonali ‘A’ – Nisa (Table Tennis), Team Nazzjonali ‘A’ – Mixed (Ten Pin Bowling), Team Kamp. Mediterran (Tiġrijiet taż-Żwiemel) u San Ġiljan A.S.C. (Waterpolo).

 

L-għażliet finali jsiru nhar is-Sibt 17 ta’ Frar 2018 f’serata organizzata mill-Għaqda Ġurnalisti Sports u SportMalta biex jiġu ppremjati l-kisbiet sportivi matul is-sena 2017.

 

SportMalta Awards – Għażliet Sportivi Nazzjonali 2017 semi-finalists announced.

 

Following nominations by Maltese sports associations and federations, the semi-finalists for the SportMalta Awards – Għażliet Sportivi Nazzjonali 2017 were announced on Monday. Sports journalists can now vote for their preferences till Tuesday 23 January, with the awards to be announced during this year’s edition of SportMalta Awards – Għażliet Sportivi Nazzjonali 2017.

 

In the Sports Man of the Year category, the semi-finalists are John Agius (Darts), Noel Baldacchino (Horce Racing), Graham Borg (Triathlon), Gianluca Chetcuti (Shooting), Aaron Ciantar (Powerboats), Anton Cuschieri (Pool), Gary Giordmaina (Lotta), Duncan Micallef (Drag Racing), Andre Schembri (Football) and Mark Spiteri (Ten Pin Bowling).

 

The Sports Woman of the Year will be chosen from Sue Abela (Ten Pin Bowling), Marie Claire Aqulina (Cycling), Eleonor Bezzina (Shooting), Rachel Cuschieri (Football), Elaine Genovese (Tennis), Christina Grima (Basketball), Monika Lazarova (Gymnastics), Hannah Pace (Triathlon), Charlotte Wingfield (Athletics) and Yasmin Zammit Stevens (Weightlifting).

 

The semi-finalists in the Official of the Year Category are Joe Bajada (Cyclng),Francesca Borg (Gymnastics), Terry Camilleri (Snooker), Jesmond Caruana (Weightlifting),  Cyprian Dalli (Triathlon), William England (Motorsport), Saviour Portelli (Shooting), Paul Sultana (Basketball), Bernard Vassallo (Basketball) and Andre Zammit (Darts).

 

The last ten in the Coach of the Year ward list are Angela Adamoli (Basketball), Jimmy Bugeja (Shooting), Carmel Cilia (Pool), Stephen Cutajar (8 Ball), Jesmond Giordmaina (Lotta), Artem Goncharenko (Swimming), Johanna Grech (Table Tennis), Noel Mercieca (Kick Boxing), Damian Neill (Rugby) and Rick Vogelesang (Ten Pin Bowling).

 

The Young Sports Man of the Year will be chosen from among Jurgen Balzan (Table Football), Samuel Borg (Canoe), Sam Cassar (Badminton), Jacob Elaida (Athletics), Omar Elaida (Athletics), Miguel Galea (Tennis), Jacob Sciberras (Waterpolo), Kijan Sultana (Squash), Thomas G Woods Jr (Triathlon) and Edward Xuereb (Ten Pin Bowling).

 

The semi-finalists in the Young Sports Womnan of the Year are Ella Borg (Gymnastics), Francesca Curmi (Tennis), Anthea Cutajar (Table Tennis), Michaela Ellul (Badminton), Francesca Falzon Young (Swimming), Shelby Mangion Vassallo (Weitghtlifting), Kendra Navarro (Waterpolo), Helene Pellicano (Tennis), Carla Scicluna (Athletics) and Sara Xuereb (Ten Pin Bowling)

 

The final ten candidates for the Team of the Year Award are  National Team ‘A’ Women 4 X 100 m (Athletics),  National Team Women ‘A’ (Basketball), IFBB Malta : Decelis – Coppola (Bodybuilding), Giordmaina Racing Team (Motor Bikes – Drag Racing), 8 ball National Team U / 23 (Pool), National Team U / 19 (Table Football), National Team ‘A’ – Women (Table Tennis), National Team ‘A’ – Mixed (Ten Pin Bowling), Team Kamp. Mediterran (Horse Racing) and San Ġiljan A.S.C. (Waterpolo).

 

The final awards honouring the various 2017 sports achievements will be announced during an event organised by Malta Sports Journalists Association and SportMalta on Saturday 17 February 2018

 

 

“Moving a nation through the promotion and development of sport for a healthy, inclusive and successful Malta.”